Rocznicowy przegląd wydarzeń sprzed lat. Tych znanych i tych zapomnianych. Gdyż, jako rzecze Cycero, historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae.
Blog > Komentarze do wpisu
22 IV 1500. Wyspa Prawdziwego Krzyża wyłania się z morza
Do dziś trwa dyskusja czy Brazylii nie odkryto przypadkiem. Niezależnie od tego jak było naprawdę wyprawa z roku 1500 zmieniła oblicze tego kraju na zawsze.

WYSPA PRAWDZIWEGO KRZYŻA WYŁANIA SIĘ Z MORZA

22 kwietnia 1500


22 kwietnia 1500 roku portugalska flota Pedro Alvaresa Cabrala dotarła do wybrzeży Brazylii w okolicach dzisiejszego Porto Seguro.


9 marca 1500 roku z Lizbony wypłynęła flota złożona z 13 okrętów i 1500 członków załogi. Miała powtórzyć wyczyn Vasco da Gamy sprzed dwóch lat, opłynąć Afrykę i dotrzeć do Indii z zamiarem handlu pieprzem i innymi przyprawami. 22 marca osiągnięto portugalską kolonię na Wyspach Zielonego Przylądka. W dalszej podróży wykorzystano często stosowany przez portugalskich nawigatorów manewr „volta do mar”, polegający na opłynięciu lądu w jak najdalszej odległości od brzegu.


„Volta do mar” zaprowadziła Portugalczyków tak daleko na zachód, że gdy 21 kwietnia marynarze zobaczyli w morzu wodorosty, zdali sobie sprawę, że znajdują się w pobliżu lądu, który na pewno nie jest Afryką. Ich domysły potwierdziły się następnego dnia po południu. Flota zakotwiczyła u wybrzeży brazylijskich.

 

Pedro Cabral u wybrzeży Brazylii

Portugalscy marynarze spostrzegają wybrzeże brazylijskie,

pośrodku kapitan floty Pedro Alvares Cabral (1467-1520),

22 kwietnia 1500 roku


Portugalczycy zauważyli obecność tubylców. 23 kwietnia Cabral nakazał kapitanowi Nicolau Coelho zejście na brzeg i nawiązanie kontaktu z miejscowymi. Pierwszy kontakt z brazylijskimi Indianami był przyjazny. Obie strony wymieniły się podarkami. Następnie Cabral popłynął wzdłuż wybrzeża na północ i 24 kwietnia 65 kilometrów dalej zakotwiczył w miejscu nazwanym Porto Seguro, czyli „bezpieczna przystań”. Tu również nazwano przyjazny kontakt z tubylcami, prawdopodobnie z plemienia Tupiniquim. Indianie ci nie wyszli jeszcze poza epokę kamienia; trudnili się polowaniami, rybołówstwem i zbieractwem. Miejscami próbowano uprawiać ziemię. Widząc napływające, zaciekawione tłumy Indian, Cabral rozkazał budowę ołtarza na brzegu, na którym odprawiona została pierwsza msza święta w Brazylii.


Cabral upewnił się, że ląd leży po portugalskiej stronie linii demarkacyjnej wyznaczonej traktatem z Tordesillas z 1494 roku. Nazwał go wtedy Ziemią Prawdziwego Krzyża i 2 maja odesłał do Portugalii dwa statki celem poinformowania króla Manuela I Szczęśliwego o tym doniosłym odkryciu. Na wybrzeżu postawiono też siedmiometrowy drewniany krzyż jako znak portugalskiej władzy nad nowoodkrytą ziemią.


Następnie kontynuowano podróż wzdłuż wybrzeża amerykańskiego a do Cabrala zaczęło dochodzić, że to co nazwał wyspą jest prawdopodobnie dużym kontynentem. 5 maja odbito na wschód w kierunku Afryki. Flota dotarła zgodnie z planem do Indii i powróciła do Portugalii 21 czerwca 1501 roku.


Pozostaje pytanie, czy odkrycie Brazylii było przypadkowe czy może zamierzone. Pytanie takie po raz pierwszy postawił cesarz Brazylii Piotr II w roku 1854. Do tego momentu powszechnie uważano, że był to przypadek. Teraz zaczęto się zastanawiać czy Portugalczycy mieli jakieś informacje o lądzie na zachód od Afryki przed jego odkryciem. Sugerowano, że o Brazylii dowiedziała się już być może wyprawa Duarte Pacheco z roku 1498, prowadzona oficjalnie wzdłuż wybrzeży afrykańskich. Pojawiła się też koncepcja, że decyzje traktatu w Tordesillas dzielące kulę ziemską wzdłuż południka tak, że nieodkryta jeszcze Brazylii przypadała Portugalii, wskazują, że Lizbona wiedziała o tym lądzie jeszcze wcześniej. Historycy oceniają, że zagadka ta prawdopodobnie nigdy nie zostanie rozwiązania.

piątek, 22 kwietnia 2011, przemyslaw_kmieciak

Polecane wpisy