Rocznicowy przegląd wydarzeń sprzed lat. Tych znanych i tych zapomnianych. Gdyż, jako rzecze Cycero, historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae.
Blog > Komentarze do wpisu
8 IX 1628. Hiszpańskie skarby w rękach Holendrów
Przed ponad dwa stulecia po odkryciu Ameryki tzw. „floty skarbów” przewoziły tony kosztowności przez Atlantyk do Hiszpanii. Nie wszystkie floty dopłynęły do celu. Na ich drodze stawała pogoda, piraci i obce mocarstwa.

HISZPAŃSKIE SKARBY W RĘKACH HOLENDRÓW

8 września 1628

 

8 września 1628 roku flota holenderska zdobyła hiszpańską „flotę skarbów” w wyniku bitwy w Zatoce Matanzas u północnych wybrzeży Kuby.


Pod koniec XVI wieku Hiszpania, m.in. dzięki regularnym kursom „flot skarbów”, stała się najbogatszym państwem Europy. Olbrzymie kwoty szły na finansowanie szeregu prowadzonych przez nią wojen. Do lat 20’ XVII wieku „floty skarbów” pływały niezagrożone, choć np. flotę z roku 1622 roku zniszczył na Karaibach sztorm.


Jednak już w 1624 roku Anglia zdobyła wyspę St Kitts na Karaibach, a rok później francuscy piraci zainstalowali się w zachodniej części wyspy Haiti. Nie były to jedyne zagrożenia. Lata 1568-1648 to tzw. „wojna osiemdziesięcioletnia”, czyli konflikt w którym Niderlandy walczyły o wyzwolenie spod panowania hiszpańskiego. Tzw. Zjednoczone Prowincje Niderlandzkie, czyli przyszła Holandia, odnosiły sukcesy nie tylko na lądzie, ale też na morzu.


Latem 1628 roku w kierunku Karaibów ruszyła flota holenderska z zamiarem przejęcia jednej z „flot skarbów”. Prowadzili ją admirał Piet Hein, admirał Hendrick Lonck i kapitan Witte de With, a liczyła 31 okrętów.


Część floty hiszpańskiej, wyruszająca z Wenezueli, została ostrzeżona o przybyciu Holendrów, gdyż jeden z holenderskich marynarzy został pojmany 19 lipca na wenezuelskiej wyspie Blanquilla. Zdecydowała się więc pozostać w portach. Jednak druga jej część, wypływająca z Meksyku, ruszyła w morze, nieświadoma zagrożenia.

 

Bitwa w Zatoce Matanzas

Bitwa w Zatoce Matanzas,

8 września 1628 roku;

w lewym górnym rogu admirał Piet Hein (1577-1629),

w prawym górnym rogu admirał Hendrick Lonck (1568-1634)


Ta flota, licząca 21 okrętów, stała się ofiarą zasadzki Holendrów u północnych wybrzeży Kuby. Jeden z galeonów został niespodziewanie przechwycony pod osłoną nocy z 7 na 8 września 1628 roku. Rano pozostałe okręty hiszpańskie zobaczyły przed sobą flotę Heina i Loncka. Kapitanowie dziewięciu galeonów wpadli w panikę i poddali się. Pozostałe próbowały wyrwać się Holendrom. Dwa zostały zdobyte na morzu. Cztery, w tym flagowy okręt hiszpańskiego dowódcy Juana de Benavidesa, ukryły się w zatoce Matanzas.


De Benavides chciał przebić się do Hawany, by tam uchronić ładunek przez Holendrami. Hein ruszył za nim w pościg, zdobywając wszystkie cztery statki w zatoce. Wystarczyła jedna salwa z muszkietów, by odebrać Hiszpanom ochotę do oporu.


Ani Holendrzy ani Hiszpanie nie ponieśli żadnych strat. Cała operacja odbyła się bezkrwawo.


Łącznie więc flota holenderska zdobyła 16 hiszpańskich okrętów wyładowanych kosztownościami, złotem, srebrem i drogocennymi przyprawami. Hiszpańskie załogi zostały bezpiecznie wysadzone na wybrzeżu Kuby, a Hein dał im nawet zapasy na drogę i poinstruował co do kierunku w którym leży Hawana. Cztery z okrętów admirał włączył do własnej floty i powrócił z nimi do Holandii w styczniu 1629 roku.


Pieniądze zdobyte w Zatoce Matanzas pozwoliły finansować operacje armii holenderskiej przez 8 miesięcy. Z funduszy tych zdobyta została m.in. forteca ‘s-Hertogenbosch w Brabancji. Hein, owacyjnie witany na balkonie ratusza w mieście Leiden zauważył: „Teraz, gdy zdobyłem bogactwo bez najmniejszego niebezpieczeństwa, wysławiają mnie; ale wcześniej, gdy ryzykowałem życie w walce, nie wiedzieli nawet o moim istnieniu”.


Hiszpańskie „floty skarbów” pływały między Amerykami a Europą do 1790 roku. Mimo wielu prób nikomu nie udało się jednak powtórzyć sukcesu admirała Heina, który jako jedyny zdobył i przewiózł bezpiecznie do Holandii tak wielki ładunek jednej z flot.

poniedziałek, 12 września 2011, przemyslaw_kmieciak

Polecane wpisy