Rocznicowy przegląd wydarzeń sprzed lat. Tych znanych i tych zapomnianych. Gdyż, jako rzecze Cycero, historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae.
RSS
poniedziałek, 31 stycznia 2011
1 II 1713. Carolus Rex idzie w jasyr
Był czas, gdy miłująca dziś pokój Szwecja, zamiast trzymać się z dala od konfliktów i wprowadzać w kraju socjalizm, paliła i plądrowała spory kawał Europy. A to Polska stała się ofiarą potopu, a to Niemcy spłynęły krwią podczas wojny trzydziestoletniej. Na początku XVIII wieku wojenne wypadki zapędziły szwedzkiego króla aż w granice Turcji.

09:52, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 30 stycznia 2011
31 I 1990. Hamburgerem w komunizm
Zimnym styczniowym porankiem tysiące ludzi stoją w kolejce na ulicach Moskwy. Z zaciekawieniem i podnieceniem czekają aż tłum ruszy do przodu. Czyżby wyszedł nowy tom dzieł Lenina? Czyżby czekali na defiladę niezwyciężonej Armii Czerwonej? Nie. Niewinni obywatele Związku Radzieckiego staną się zaraz ofiarami najbardziej podstępnej i zdradzieckiej tajnej broni wrogiego świata kapitalizmu. Hamburgera.

09:41, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
sobota, 29 stycznia 2011
30 I 1972. Bogside we krwi
Wspominając co roku rocznice stanu wojennego, poznańskiego czerwca lub grudnia 70’, często nie zdajemy sobie sprawy, że zamieszki, pacyfikacje demonstracji i krew na ulicach były w tym okresie udziałem nie tylko komunistycznego Wschodu, ale też kapitalistycznego Zachodu. A był taki kraj gdzie dużo łatwiej można było dostać policyjną pałką czy napotkać zabłąkaną kulę, niż w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Ten kraj to Irlandia Północna.

12:36, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
piątek, 28 stycznia 2011
29 I 1942. Pokój nad Rio Maranon
Być może zastanawiało was kiedyś czym pasjonowali się mieszkańcy Ameryki Południowej w roku 1941 lub 1942, gdy w Oświęcimiu dymiły kominy obozu, Japończycy rozpoczynali swój krwawy marsz przez Azję i Ocean Spokojny, a niemieccy żołnierze zamarzali u bram Moskwy. Oczywiście tradycyjnie pasjonowali się rozgrywkami Copa America, które w roku czterdziestym pierwszym wygrała Argentyna. Jednak zwycięzca z roku 1939, Peru, uprawiał w tym czasie już inny sport. Najbardziej popularny sport od zarania dziejów. Wojnę.

20:05, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 27 stycznia 2011
28 I 1573. Azyl dla heretyków
Przysłuchując się dzisiejszym, przepełnionym wprost religijną ekstazą, kłótniom Polaków, i to nie tylko pogrążonych wieczną wojną polityków prawicy, ale niestety też wpisujących się w tą retorykę milionów zwykłych obywateli, dawno zapomnieliśmy z czego Rzeczypospolita słynęła przez wieki. Z tolerancji.

15:09, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
27 I 1793. Spartanie z Kargowej
Rozbiory Polski jawią się jako całkowicie bierne poddanie się zniewieściałego i zdezorganizowanego szlachecką anarchią narodu polskiego obcemu zaborcy. Na szczęście historia zna przykłady, gdy Polacy (pamiętajmy, że jeszcze nie tylko w pełni zdrowia, ale i wciąż z bronią w ręku) nie byli w stanie spokojnie patrzeć jak buty zaborców maszerują po ojczystej ziemi.

00:33, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »