Rocznicowy przegląd wydarzeń sprzed lat. Tych znanych i tych zapomnianych. Gdyż, jako rzecze Cycero, historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae.
RSS
poniedziałek, 28 lutego 2011
1 III 1870. Hekatomba Napoleona Ameryki Południowej
Geniusz jednych przywódców wynosi rządzone przez nich państwa na wyżyny. Szaleństwo innych sprowadza całe narody na samo dno piekła.

23:38, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 lutego 2011
28 II 1897. Zmierzch władców Madagaskaru
Epoka kolonialna zniszczyła wiele tradycyjnych państw, istniejących w krajach Ameryki, Azji czy Afryki. Dziś historia upadku państwa, o tyle bliskiemu Polakom, że po pierwsze kiedyś panował tam cesarz Maurycy Beniowski, a po drugie jego flaga do złudzenia przypominała dzisiejszą flagę Rzeczypospolitej Polskiej.

22:43, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
27 II 1900. Narodziny Partii Pracy
Niedawno szefem największej brytyjskiej partii opozycyjnej został potomek polskich Żydów Ed Miliband. Partia Pracy, bo o niej mowa, obchodzi w tym roku sto jedenastą rocznicę istnienia.

09:56, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 lutego 2011
26 II 1977. Flaga biało-czerwona nad Antarktydą
Czasami pojawiają się w Polsce głosy, że przegapiliśmy epokę kolonialną. Podczas gdy inne kraje Europy zdobywały nowe lądy za morzami, my, zamiast w morze, patrzyliśmy w dalekie ukraińskie stepy. Pół żartem, pół serio, delikatną rekompensatą może być dla nas polska placówka odległa czternaście tysięcy kilometrów od naszego kraju, w polarnej głuszy Antarktyki.

00:02, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 21 lutego 2011
25 II 1942. Uwaga! Japończycy nadchodzą!
Niewiele osób oglądających prześmieszną komedię Stevena Spielbierga „1941”, prezentującą panikę jaka ogarnia Amerykanów na wieść o japońskiej inwazji, wpadłoby na to, że częściowo opiera się ona na faktach. Niewyjaśniony do dziś „atak” na Kalifornię rzeczywiście miał miejsce.

23:23, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
24 II 1918. Jutrzenka wolności w Tallinie
Naród estoński przez setki lat nie potrafił stworzyć własnego państwa. Najpierw Finowie, potem niemieccy zakonnicy, Duńczycy, Szwedzi, Polacy, w końcu Rosjanie. Silniejsi sąsiedzi zawsze trzymali Estończyków w ryzach niewoli. Dopiero chaos I wojny światowej przyniósł im niezawisłość.

23:10, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 20 lutego 2011
23 II 1280. Krew na śniegu pod Goźlicami
Powszechnie znane są dzieje bitew pod Kircholmem i Kłuszynem, podczas których wielokrotnie mniejsze wojska polskie rozbijały w pył przeciwnika. Myliłby się ten kto uznałby te zdarzenia za wyjątkowe. W mrokach historii odnaleźć można wiele takich przypadków.

23:11, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
22 II 1909. Biała Flota opływa świat
Gdy Stany Zjednoczone stawały się światowym mocarstwem potrzebowały demonstracji swojej potęgi wobec tradycyjnych potęg starego świata. Taką demonstracją była wyprawa „Wielkiej Białej Floty”.

19:17, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
21 II 1457. Książe Jan wyprzedaje włości
Rozbicie dzielnicowe pozostawiło Polsce podział na dziesiątki mniejszych lub większych księstw. Szczególnie duże rozdrobnienie miało miejsce na Śląsku. Niewiele z tych ziem udało się odzyskać.

14:01, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 lutego 2011
20 II 1810. Egzekucja wodza Tyrolczyków
„Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy” – zapewniamy w słowach narodowego hymnu. Autor Mazurka jest usprawiedliwiony. Józef Wybicki pisał słowa hymnu w 1797, gdy Napoleon Bonaparte był bohaterskim francuskim generałem odnoszącym wielkie sukcesy w walce przeciwko Austrii. Wtedy jego zwycięstwa nad zaborcą Polski pobudzały marzenia Polaków o niepodległości, a nasi żołnierze byli dumni z walki u jego boku. Dużo mniej chluby przynosi Napoleonowi to jak i z kim zwyciężał kilkanaście lat później.

20:20, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3