Rocznicowy przegląd wydarzeń sprzed lat. Tych znanych i tych zapomnianych. Gdyż, jako rzecze Cycero, historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae.
RSS
sobota, 29 stycznia 2011
30 I 1972. Bogside we krwi
Wspominając co roku rocznice stanu wojennego, poznańskiego czerwca lub grudnia 70’, często nie zdajemy sobie sprawy, że zamieszki, pacyfikacje demonstracji i krew na ulicach były w tym okresie udziałem nie tylko komunistycznego Wschodu, ale też kapitalistycznego Zachodu. A był taki kraj gdzie dużo łatwiej można było dostać policyjną pałką czy napotkać zabłąkaną kulę, niż w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Ten kraj to Irlandia Północna.

12:36, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
piątek, 28 stycznia 2011
29 I 1942. Pokój nad Rio Maranon
Być może zastanawiało was kiedyś czym pasjonowali się mieszkańcy Ameryki Południowej w roku 1941 lub 1942, gdy w Oświęcimiu dymiły kominy obozu, Japończycy rozpoczynali swój krwawy marsz przez Azję i Ocean Spokojny, a niemieccy żołnierze zamarzali u bram Moskwy. Oczywiście tradycyjnie pasjonowali się rozgrywkami Copa America, które w roku czterdziestym pierwszym wygrała Argentyna. Jednak zwycięzca z roku 1939, Peru, uprawiał w tym czasie już inny sport. Najbardziej popularny sport od zarania dziejów. Wojnę.

20:05, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 27 stycznia 2011
28 I 1573. Azyl dla heretyków
Przysłuchując się dzisiejszym, przepełnionym wprost religijną ekstazą, kłótniom Polaków, i to nie tylko pogrążonych wieczną wojną polityków prawicy, ale niestety też wpisujących się w tą retorykę milionów zwykłych obywateli, dawno zapomnieliśmy z czego Rzeczypospolita słynęła przez wieki. Z tolerancji.

15:09, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
27 I 1793. Spartanie z Kargowej
Rozbiory Polski jawią się jako całkowicie bierne poddanie się zniewieściałego i zdezorganizowanego szlachecką anarchią narodu polskiego obcemu zaborcy. Na szczęście historia zna przykłady, gdy Polacy (pamiętajmy, że jeszcze nie tylko w pełni zdrowia, ale i wciąż z bronią w ręku) nie byli w stanie spokojnie patrzeć jak buty zaborców maszerują po ojczystej ziemi.

00:33, przemyslaw_kmieciak
Link Dodaj komentarz »
1 ... 21 , 22 , 23 , 24